The True Cost of Eating Real Food

As you know, I’ve been eating more “real food” since I’ve started using Blue Apron. This weekend, my family and I visited the local farmers’ market for some fresh produce for the week and grabbed some nice rib-eyes for Mother’s Day at Earth Fare, our local whole foods store. Between both stores, we spent $81.00. We later picked all of our spring onions from the garden and decided to try this pickled green onion recipe and needed some mustard seed so we went to our local Winn Dixie. While we were there my men decided to take advantage of the low blood sugar attack I was having and load up on some snacks I normally only get in moderation and pick up a few extra things we needed like milk and bread. $160 later, I was floored! I started looking at the receipt at all the processed foods and how much they cost and was shocked. Yes, I said it! Processed foods cost more!

All I hear are people saying, “I try to eat healthy, but I just can’t afford it”.Well, I did some math, and quality and quantity are both higher with “real” food. I use to clip coupons to death, stock up on foods I didn’t really love because it was on sale. I still clip coupons, but I really only use coupons on meat, staples, and rare produce coupons. Now I find that I spend less at the store and I waste less food. I think it’s because before my brain didn’t recognize a box of something as food so at lot of it went to waste, but my brain definitely recognizes cucumbers and oranges and blocks of cheese and wants to eat them.

Here are some examples of how we wasted precious dollars buying junk at the store the other day and what we should have bought instead:

  • My son bought two packs of beef jerky, they were $7 each for about 6-8 pieces of jerky. You could get venison back-strap or top round and make your own with a much larger yield for that price. A round steak is about $6.00 per pound. You could get 1.5 lbs of meat, plus your marinade ingredients if you didn’t have them at home for the same price.
  • Next big thing we just HAD to have is ice cream which was close to $7 a quart. My husband’s favorite is banana split, so we will use this as an example. 1 bunch of bananas is around $1.31, give or take depending on how many pounds you get. Strawberries this week were 2 pints for $4 and I got a pineapple for $2.99 at the farmer’s market. Take 2 bananas, 1/4 the pineapple and 1/2 the pint of strawberries, freeze them. Put them in your Vitamix or your banana ice cream maker with a little frozen yogurt or some milk,$3.50 for 1 gallon this week, less than $3 if you drink almond or coconut milk. You can do it separate so you have 3 flavors, or all together like I do to get that nice swirly flavor effect. You’ve made homemade, healthier ice cream and you don’t even have to worry about the extra calories of the chocolate sauce you know you’re going to dump on there. If you freeze the entire bunch, berries and pineapple, you’ve doubled the amount of ice cream (about 2 qts.) for $3.80 more, if you don’t freeze them, you still have fruit left over for smoothies, pineapple whips or fresh toppings on your cereal.
  • My husband is addicted to Diet Coke. It cost him $7.99 for a 20 pack! If he drank water or tea we’d have saved tons! I only drink water with a squirt of lemon, lime, or oranges, whatever is in the fridge, it’s free almost everywhere, oh and I don’t buy bottled water at home, I just have a filtering pitcher.  When I want something fizzy I drink kombucha tea (my favorite is lemon ginger). You can make this yourself; but, eww it’s just not for me. One bottle is $3 for 2 servings, still a little high for my taste, but sometimes you just need some fizz and it’s worth it to not have to grow that THING in my kitchen; just google it, you’ll see what I’m talking about.
  • Chips! Chips are $5 a bag now – shame! Some of the best tasting chips you can make at home. Take you some flour tortillas, $2.79, cut them up into strips, toss in olive oil, sprinkle with salt and cracked black pepper and bake at 450 for about 10 minutes. So crispy! So tasty! Great with salsa, or hummus or even on top of soup. I also like to get red potatoes $2.99 and slice them very, very thin. Spritz them with olive oil spray, salt and pepper them and cook them the same way. These are very good. Lastly, cheese! Put down some parchment paper, put down finely shredded cheddar or Monterrey jack ($3.39 pre-shredded)in a little circle and cook in the oven til they are bubbly brown. When they cool, they will crisp like chips.

If I would have taken my own advice and looked at real food v. processed, I would have seen that I could have saved us $52 on JUNK in these four categories and a whole lot of calories and chemicals. It looks like it is really IS better to buy/eat real food after all.

 

Advertisements

1 thought on “The True Cost of Eating Real Food”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s