Tasty Tuesday:Garlic-buttered Kale

I know what you are thinking, “um, there is nothing ‘tasty’ about kale”, but you’d be wrong! I was recently introduced to kale and I really didn’t want to try it, especially since it reminded me of turnips and collards, which have never been my friend. But with some health issues looming, I had to figure out how to get more “greens” in my diet and less junk; but I didn’t want to break the bank either

I have learned eating healthier is less expensive than what you would think. I mean the whole reason I would share a recipe on a financial blog is for the money you can save, right? So I gave this recipe a shot and it is so good, I now cook it twice a week. It takes all of about seven minutes to cook and even my son will eat it. The best part about it is the cost, which is about$1.47 per person for 4 servings.

  • 2 cloves garlic – .79
  • 4 T butter
  • 1-1 1/2 bunch kale – $2.00
  • 1 T olive oil

Staple items: Olive oil – $4.00-$8.00, Butter $2.79-$4.88, salt & pepper-$3.00

  • Remove the ribs inside the kale and chop kale into bite sized pieces
  • Mince the garlic
  • Add 1 T olive oil to a medium high pan, add 2 cloves of garlic and a pinch of salt & pepper
  • sweat the garlic 1-2 minutes
  • Add the kale to the pan, add a pinch of salt and pepper, stir until the kale begins to wilt, add 1/4 c water and cook 1-2 minutes longer
  • Place a strainer over a bowl and empty the kale, garlic mixture into the strainer, press out as much liquid as you can; discard the liquid.
  • Heat the butter in the pan and place the kale back into the pan, coat the kale with the butter and cook another 1-2 minutes, adding another pinch of salt and pepper, taste it first, it tends to get salty!!
  • remove from heat and serve

This side dish goes great with a grilled or roasted meat. A small tenderloin will run $7-$10. If you are a two vegetable kind of family, add some steamed green beans at .99/lb. Your whole meal is $4.21 per person for 4 servings.

 

 

E-Mealz – A Mom’s Dream Come True

I have recently used a service out of Alabama called E-Mealz. This service is a lifesaver. With your payment plan, you get a menu full of dinners for the week for a family up to four based on the sales paper at your store.

Since using E-Mealz, my grocery budget went from around $300 every two weeks, to $80-$90 once a week, and sometimes less. I have been able to save up to $120 on my grocery budget, per paycheck. I don’t have to make a grocery list out, unless I need staples or a few extra things, and I don’t have to plan dinner.

For example, I use the Kroger food chain. I purchased the three months 4 person family plan for Kroger for $15.00. Each week I can click on the previous week’s menu and this week’s menu. I print out my menu, complete with recipes and cooking directions, and my shopping list. From the list I can highlight what items I need to buy based on what is in my pantry at the time. I gather my coupons based on the items (which will save me even more money than what is totaled at the bottom of my shopping list), and I head to Kroger.

E-Mealz super-easy website is designed for the busy mom, and designed to please even the biggest cheapskate’s budget. There are coupon tips and even surprise freebie recipes on holidays.

Now you ask, “But what about the recipes, are they any good? What will they do to my waist line?” The recipes are all very delicious. Of course, they are all descretionary and it is up to you whether you cook them. I often have a meal or two that I didn’t cook during the week and I may carry those ingredients over into the next week. I keep a notebook with all the recipes printed out so that I may skim through them if I don’t care for a particular recipe.

I am always watching my waistline and so I opt to buy the more healthy of the varieties if given a chance. Many times, the same item is for sale for the same price with lower fat or sugar or salt.  There are also diet plan options available at E-Mealz for such the person, but I haven’t tried those receipes so I can’t comment on them.

Next you ask, “Is it worth the money just to pay for supper when you still have to buy breakfast and lunch items?” To that I say  yes! The one meal a day when everyone is home is dinner. It is the biggest meal and the most expensive. It makes your grocery bill low enough that you can still afford to buy eggs, lunchmeats, milk, etc., and often the grocery list includes many of these items that can also be used for breakfast and lunch. Also, the portions are big enough that you can have left-overs for lunch the next day.

At no more than $5 a month, saving you hundreds of dollars on your already growing grocery bill, with delicious and nutritious recipes, why would you not try it out for three months? If you have not saved at least $100 at the end of a month, I will be surprised!